Open Start Lists 2018

Minto LogoMinto New Logo Minto, Hawick, Roxburghshire, TD9 8SA, e-mail: mintogolfclub@btconnect.com

01450 870220  [Option 1: Course conditions; 2:  Lounge Bar, Bookings and all other issues]

visitors book roundfive day timesheetresults trophieshandicap datamembers book round

enter opensenter medalsmatchplay progressmedal drawsopen start lists

Start List for Minto Gents Senior Open on Tuesday 7th August 2018

Start List as at: 16:30 6th August - 141 entries, 96% full

Handicaps shown are as shown in the relevant CDH at 16:00 3rd August

Time Player 1 (Club) Hcp Player 2 (Club) Hcp Player 3 (Club) Hcp
07:00 Reserved          
07:10 Reserved          
07:20 Reserved          
07:30 Angus Scott (Minto) 14 Jock Rae (MInto)
17 David Richardson (Minto)
16
07:40            
07:50 Allan Swanston (Minto) 15 Alister Mackenzie 20    
08:00 Ron Gray (Minto) 15 Keith Turnbull (Hawick) 17  Robert Bowd (Torwoodlee) 23
08:10 Graeme Polson (Lilliardsedge)
18 Alec Lauder (Minto)  15  Mark Coke (Glen) 12
08:20 James Fotheringham (Torwoodlew) 16 Brian Lawrie (Torwoodlee) 15  Andrew Brown (David Lloyd Amida) 20
08:30 Alan Spalding (Galashiels) 13 Gordon Shiel (Galashiels) 13  John Berthinussen (Galashiels) 13
08:40 John Lunn (Minto) 17 Pat Jubb (Minto) 13  Derek Bates (Duns) 16
08:50 John Hardie (Galashiels) 11 Des Thomson (Galashiels) 12  Ian Caldwell (Duns) 22
09:00 John Craig (MInto) 21 W Jarvis (Hawick) 19  David Wear (Minto) 17
09:10 John O'Donnell (Peebles) 25 Billy Duncan (Peebles) 24  Eddie Berridge (Minto) 25
09:20 Andrew Musgrave (Peebles) 22 Jonathan Cook (Celtic Manor)
10  Tam Glendinning (Minto) 15
09:30 Tom Bouglas (Hawick) 16 Ray Johnson (MInto) 13  Ron Robertson (Minto) 19
09:40 Bill Ritchie (Hawick) 12      William Redpath (Kelso) 20
09:50 Victor Roberts (Peebles) 14 John Heatley (Hawick) 17 Ronnie McCartney (Hawick) 12
10:00 Terry Duffell (Newbiggin) 11 John Logan (Peebles) 6 Allan Davidson (Peebles) 16
10:10 Graeme Forsyth (Galashiels)
5     John Morris (Wooler) 17
10:20 Douglas Lyons (Burgham Park) 12 Anthony Garrity (Burgham Park) 13 John Rickarby (Burgham Park) 21
10:30 John Rutherford (Burgham Park) 19 Ian Nixon (Alnmouth) 17 S Baird (Burgham Park) 15
10:40 John Douglas (Morpeth) 17 John Dickerson (Morpeth) 24 Malcolm Conway (Burgham Park) 12
10:50 Rob Marriner (Magdalene Fields) 16 Terry Cumiskey (Dumfries & County) 18 Frank Armstrong (Woll) 21
11:00 John Law (Minto) 16 Bob Elrick (Baberton) 13 Patrick Brooks (St Boswells)
13
11:10 Ian Finlayson (Torwoodlee) 12 Ian Durham (Torwoodlee) 9 John Pollitt (Torwoodlee) 18
11:20 Derek Clyne (Galashiels) 13 Alistair Peacock (Galashiels) 19 William Taylor (Galashiels) 11
11:30 Grant Roden (Galashiels) 11 William Morrison (Galashiels) 16 Norman Stevens (Woll) 19
11:40 Graham Fletcher (Roxburghe) 12 Mitch McKinnon (Roxburghe) 12 Malcolm Millar (Hawick) 7
11;50 Billy Ritchie (Galashiels) 11 Kevin Lochrie (Melrose) 7 Bob Falconer (Selkirk) 12
12:00 Robert French (Duns) 17 Graeme Clark (Duns) 8 Jim Scott (Minto) 9
12:10 Iain Lothian (Duns) 15 Alan Luggett (Duns) 21 Albert Thompson (Minto)
16
12:20 Ricky Tait (Minto) 7 Kerr Scott (Minto) 7 George Blythe (Duns) 20
12:30 Stewart Mabon (Minto) 14 Ron Elliot (Minto) 20 Colin Hogg (Woll) 20
12:40 Robert Johnson (Minto) 22 Eric English (MInto) 19 Geoff Ross (Minto) 25
12:50 Norman White (The Roxburghe) 10 Phillip Richards (Jedburgh) 10 Chris Levell (Jedburgh) 11
13:00 Jim Adams (Minto) 16 Fred Johnston (Stocksfield) 18 Paul Johnson (Stocksfield) 20
13:10 Barry Cartmell (Stocksfield) 16 Gary Hewison (Stocksfield) 23 Gerald Donnelly (Bamburgh) 20
13:20 Noel Beveridge (Stocksfield) 26 Robert Allport (Stocksfield) 15 Malcolm Peart (Alnwick) 23
13:30 S Cuccharrio (Prestatyn) 17 D Watton (Hawarden) 21 T G Edwards (Hawarden) 17
13:40 P D Lefley (Hawarden) 13 K Davies (Hawarden) 17 W Davies (Hawarden) 18
13:50 M Lefley (Hawarden) 26 P Johnson (Holywell) 20 A Challinor (Old Padeswood) 20
14:00 Kenneth McMurchie (Magdalene Fields) 8 Alex Craik (Duns) 11 Bill Rowley (Magdalene Fields) 16
14:10 N Hodson (Hawarden)
11 N Adams (Prestatyn) 11 P Rattcliffe (Hawarden) 11
14:20 Ian Casson (Galashiels) 13 David Howden (Minto) 10 Jim Lauder (Cowglen) 11
14:30 Benny Hartop (Minto)  9 Gordon Ferguson (Minto) 12 Drew Minto (Minto) 18
14:40 Philip Oliver (Bellingham) 28 Robert Simpson (Bellingham) 13 John Collins (Littlehill) 18
14:50 Donald Cowan (Hawick) 13 Paul Broughall (Duns) 21 Raymond Scott (Galashiels) 13
15:00
Ian Borthwick (Langholm) 11 Jim Murray (Langholm) 20 Stan Irvine (Torwoodlee) 27
15:10 Walter Forsyth (Peebles) 6 Colin Turnbull (Goswick) 11 Douglas Charters (Hawick) 10
15:20 Tommy Mulvee (Minto) 16 Sid Huddart (Minto) 22 Alan Lyall (Lilliardsedge) 20
15:30 Alan Jack (Torwoodlee) 16 Ian Clinkscales (Torwoodlee) 13 Derek Page (Melrose) 9
15:40 Reserved          
15:50 Reserved          
16:00 Reserved