Club Diary 2019

Minto LogoMinto New Logo Minto, Hawick, Roxburghshire, TD9 8SA, e-mail: mintogolfclub@btconnect.com

01450 870220  [Option 1: Course conditions; 2:  Lounge Bar, Bookings and all other issues]

visitors book roundfive day timesheetresults trophiesmembers book round

enter opensmatchplay progressmedal draws

Start List for Minto Gents Senior Open on Tuesday 7th August 2018

Start List as at: 16:30 6th August - 141 entries, 96% full

Handicaps shown are as shown in the relevant CDH at 16:00 3rd August

Time Player 1 (Club) Hcp Player 2 (Club) Hcp Player 3 (Club) Hcp
07:00 Reserved          
07:10 Reserved          
07:20 Reserved          
07:30 Angus Scott (Minto) 14 Jock Rae (MInto)
17 David Richardson (Minto)
16
07:40            
07:50 Allan Swanston (Minto) 15 Alister Mackenzie 20    
08:00 Ron Gray (Minto) 15 Keith Turnbull (Hawick) 17  Robert Bowd (Torwoodlee) 23
08:10 Graeme Polson (Lilliardsedge)
18 Alec Lauder (Minto)  15  Mark Coke (Glen) 12
08:20 James Fotheringham (Torwoodlew) 16 Brian Lawrie (Torwoodlee) 15  Andrew Brown (David Lloyd Amida) 20
08:30 Alan Spalding (Galashiels) 13 Gordon Shiel (Galashiels) 13  John Berthinussen (Galashiels) 13
08:40 John Lunn (Minto) 17 Pat Jubb (Minto) 13  Derek Bates (Duns) 16
08:50 John Hardie (Galashiels) 11 Des Thomson (Galashiels) 12  Ian Caldwell (Duns) 22
09:00 John Craig (MInto) 21 W Jarvis (Hawick) 19  David Wear (Minto) 17
09:10 John O'Donnell (Peebles) 25 Billy Duncan (Peebles) 24  Eddie Berridge (Minto) 25
09:20 Andrew Musgrave (Peebles) 22 Jonathan Cook (Celtic Manor)
10  Tam Glendinning (Minto) 15
09:30 Tom Bouglas (Hawick) 16 Ray Johnson (MInto) 13  Ron Robertson (Minto) 19
09:40 Bill Ritchie (Hawick) 12      William Redpath (Kelso) 20
09:50 Victor Roberts (Peebles) 14 John Heatley (Hawick) 17 Ronnie McCartney (Hawick) 12
10:00 Terry Duffell (Newbiggin) 11 John Logan (Peebles) 6 Allan Davidson (Peebles) 16
10:10 Graeme Forsyth (Galashiels)
5     John Morris (Wooler) 17
10:20 Douglas Lyons (Burgham Park) 12 Anthony Garrity (Burgham Park) 13 John Rickarby (Burgham Park) 21
10:30 John Rutherford (Burgham Park) 19 Ian Nixon (Alnmouth) 17 S Baird (Burgham Park) 15
10:40 John Douglas (Morpeth) 17 John Dickerson (Morpeth) 24 Malcolm Conway (Burgham Park) 12
10:50 Rob Marriner (Magdalene Fields) 16 Terry Cumiskey (Dumfries & County) 18 Frank Armstrong (Woll) 21
11:00 John Law (Minto) 16 Bob Elrick (Baberton) 13 Patrick Brooks (St Boswells)
13
11:10 Ian Finlayson (Torwoodlee) 12 Ian Durham (Torwoodlee) 9 John Pollitt (Torwoodlee) 18
11:20 Derek Clyne (Galashiels) 13 Alistair Peacock (Galashiels) 19 William Taylor (Galashiels) 11
11:30 Grant Roden (Galashiels) 11 William Morrison (Galashiels) 16 Norman Stevens (Woll) 19
11:40 Graham Fletcher (Roxburghe) 12 Mitch McKinnon (Roxburghe) 12 Malcolm Millar (Hawick) 7
11;50 Billy Ritchie (Galashiels) 11 Kevin Lochrie (Melrose) 7 Bob Falconer (Selkirk) 12
12:00 Robert French (Duns) 17 Graeme Clark (Duns) 8 Jim Scott (Minto) 9
12:10 Iain Lothian (Duns) 15 Alan Luggett (Duns) 21 Albert Thompson (Minto)
16
12:20 Ricky Tait (Minto) 7 Kerr Scott (Minto) 7 George Blythe (Duns) 20
12:30 Stewart Mabon (Minto) 14 Ron Elliot (Minto) 20 Colin Hogg (Woll) 20
12:40 Robert Johnson (Minto) 22 Eric English (MInto) 19 Geoff Ross (Minto) 25
12:50 Norman White (The Roxburghe) 10 Phillip Richards (Jedburgh) 10 Chris Levell (Jedburgh) 11
13:00 Jim Adams (Minto) 16 Fred Johnston (Stocksfield) 18 Paul Johnson (Stocksfield) 20
13:10 Barry Cartmell (Stocksfield) 16 Gary Hewison (Stocksfield) 23 Gerald Donnelly (Bamburgh) 20
13:20 Noel Beveridge (Stocksfield) 26 Robert Allport (Stocksfield) 15 Malcolm Peart (Alnwick) 23
13:30 S Cuccharrio (Prestatyn) 17 D Watton (Hawarden) 21 T G Edwards (Hawarden) 17
13:40 P D Lefley (Hawarden) 13 K Davies (Hawarden) 17 W Davies (Hawarden) 18
13:50 M Lefley (Hawarden) 26 P Johnson (Holywell) 20 A Challinor (Old Padeswood) 20
14:00 Kenneth McMurchie (Magdalene Fields) 8 Alex Craik (Duns) 11 Bill Rowley (Magdalene Fields) 16
14:10 N Hodson (Hawarden)
11 N Adams (Prestatyn) 11 P Rattcliffe (Hawarden) 11
14:20 Ian Casson (Galashiels) 13 David Howden (Minto) 10 Jim Lauder (Cowglen) 11
14:30 Benny Hartop (Minto)  9 Gordon Ferguson (Minto) 12 Drew Minto (Minto) 18
14:40 Philip Oliver (Bellingham) 28 Robert Simpson (Bellingham) 13 John Collins (Littlehill) 18
14:50 Donald Cowan (Hawick) 13 Paul Broughall (Duns) 21 Raymond Scott (Galashiels) 13
15:00
Ian Borthwick (Langholm) 11 Jim Murray (Langholm) 20 Stan Irvine (Torwoodlee) 27
15:10 Walter Forsyth (Peebles) 6 Colin Turnbull (Goswick) 11 Douglas Charters (Hawick) 10
15:20 Tommy Mulvee (Minto) 16 Sid Huddart (Minto) 22 Alan Lyall (Lilliardsedge) 20
15:30 Alan Jack (Torwoodlee) 16 Ian Clinkscales (Torwoodlee) 13 Derek Page (Melrose) 9
15:40 Reserved          
15:50 Reserved          
16:00 Reserved