Home

visitors book roundfive day timesheetresults trophieshandicap datamembers book round

enter opensenter matchplayenter medalsmedal drawsopen start lists

Ladies Teviotdale Cup No 1 Monday 18th April 2011             CSS 70
Silver Division
Handicap – Mrs Alison Von Ruben 89-17=72
Scratch – Mrs Myra Johnston 87
Bronze Division
Handicap – Miss Viv Fairbairn 99-31=68
Scratch – Miss Sarah Whiteley 94
Ladies Medal No 1 Saturday 23rd April 2011               CSS 72
Silver Division
Handicap – Mrs Alison Von Ruben 86-17=69
Scratch – Mrs Lesley Moore 88
Bronze Division
Handicap – Miss Anne Paterson 94-25=69
Scratch – Mrs Joanne Russell 93
Medal Winner –Mrs Alison Von Ruben (BI6)
 
Marie Curie Stableford Sunday 25th April 2011
Ladies
1st - Mrs Mary Glendinning 37 points
 
Coronation Foursomes Wednesday 27th April 2011
Ladies
1st – Miss V Fairbairn & Mrs A Von Ruben – 36 points
2nd – Mrs I Henderson & Mrs L Lendrum - 33 points (BIH)
3rd – Mrs H Todd & Mrs S Patterson – 33 points (BIH)
4th – Mrs L Owen & Mrs L Moore – 33 points (BIH)
Ladies Clubhouse Trophy Saturday 30th April 2011           CSS 70
Handicap Winner – Mrs Alison Von Ruben 87-19=68
Scratch Winner – Miss Jean Beattie 85
Overall Winner – Mrs Alison Von Ruben
 
Ladies Salver No2 Championship Qualifier No1 Monday 9th May 2011    CSS 70
Silver Division
Handicap – Miss Tara MacTaggart 73-4=69
Scratch – Mrs Carole Allott 85
Bronze Division
Handicap – Mrs EllenLearmonth 94-25=69
Scratch – Mrs Pat Henderson 95
     
Ladies Medal No2 Saturday 14th May 2011             CSS 72
Silver Division
Handicap – Mrs Alison Von Ruben 87-17=70
Scratch – Mrs Carole Allott 87
Bronze Division
Handicap – Mrs Iris Fletcher 100-23=77
Scratch – Mrs Mary Towers 102 (BIH)
Overall Medal Winner – Mrs Alison Von Ruben
 
Ladies Teviotdale Cup No2 Wednesday 18th May 2011      CSS 73
Silver Division
Handicap – Mrs Mary Glendinning 88-15=73
Scratch – Mrs Cherry Thom 89
Bronze Division
Handicap – Mrs Cathy Mackie 97-27=70
Scratch – Mrs Joanne Russell 96
  
Ladies Salver No3 Wednesday 1st June 2011           CSS 70
Silver Division
Handicap – Mrs Carole Allott 83-14=69
Scratch – Miss Tara MacTaggart 78
Bronze Division
Handicap – Mrs Flora Kerr 92-22=70
Scratch – Mrs Joanne Russell 93
 
Billy Hughes Memorial Trophy Texas Scramble Sunday 5th June 2011
Winning Team – Mr K Scott, Mr M White, Mrs A Von Ruben and Master N Murray
 
Ladies Teviotdale Cup No 3 Wednesday 8th June 2011       CSS 69
Silver Division
Handicap – Mrs Mary Hart 89-20=69 (BIH)
Scratch – Mrs Carole Allott 82
Bronze Division
Handicap – Miss Viv Fairbairn 95-30=65
Scratch – Mrs Iris Fletcher 89
 
Mixed Common Riding Cup Saturday 11th June 2011
Winner – Mr J Jardine 20 points
(This was unfortunately played over 10 holes due to inclement weather)
             
Minto Mixed Open Texas Scramble Sunday 12th June 2011
1st – Mr K Beattie, Mr w MacKenzie, Mr G Arres & Mrs M Short 56.6 points
2nd – Mr A Scott, Mr B Howden, Mr T Mulvee & Mrs I Middlemass 56.9 points
3rd – Mr R P Pringle, Mr G Murray, Miss V Fairbairn & Mrs A Von Ruben 58.2 points
 
Ladies Charity Stableford Monday 13th June 2011 CSS 70
1st – Mrs Mary Hart 38 points
2nd – Mrs Iris Fletcher 37 points (BIH)
3rd– Miss Viv Fairbairn 37 points
“Many congratulations to Iris Fletcher who had a Hole In One on the 17th”
 
Ladies Medal No 3 Wednesday 15th June 2011        CSS 71
Silver Division
Handicap – Mrs Joyce Corbett 91-19=72
Scratch – Mrs Myra Johnston 90 (BIH)
Bronze Division
Handicap – Mrs Ellen Learmonth 90-25=65
Scratch – Mrs Flora Kerr 94 (BI6)
Overall Medal Winner – Mrs Ellen Learmonth
 
Ladies SLGA Brooch Monday 20th June 2011      CSS 69
Silver Division
Handicap – Mrs Lesley Moore 81-14=67 (BIH)
Scratch – Mrs Cherry Thom 81
Bronze Division
Handicap – Mrs Marilyn Adams 94-25=69
Scratch – Mrs Cathy Mackie 96
Overall Medal Winner – Mrs Lesley Moore
 
Minto Golf Club 2011 Championship Finals Saturday 2nd July 2011
Ladies
Silver Division Champion – Tara MacTaggart won 3 & 2 against Carole Allott
(the beaten semi-finalists were Lesley Moore & Mary Glendinning)
 
Bronze Division Champion – Joanne Russell won 4 & 3 against Sara Whiteley
(the beaten semi-finalists were Pat Henderso & Ellen Learmonth)
 
Ladies Teviotdale Cup No4 & Rover Cup Wednesday 6th July 2011      CSS 70
Silver Division
Handicap – Miss Tara MacTaggart 69-4=65
Scratch – Mrs Lesley Manson 82
Bronze Division
Handicap – Mrs Sena Paterson 92-28=64
Scratch – Mrs Joanne Russell 95
 
Overall Rover Cup Winner – Mrs Sena Paterson
 
Ladies Medal No 4 Tuesday 19th July 2011                   CSS 69
Silver Division
Handicap – Mrs Mary Hart 92-20=72 (BIH)
Scratch – Mrs Carole Allott 85
Bronze Division
Handicap – Mrs Kaija Sanford 94-25=69
Scratch – Mrs Joanne Russell 93
 
Overall Medal Winner – Mrs Kaija Sanford
 
Ladies Salver No 4 & Millenium Trophy Sunday 24th July 2011    CSS 71
Silver Division
Handicap – Mrs Liz Owen 97-17=80
Scratch – Miss Jean Beattie 98
Bronze Division
Handicap – Mrs Ellen Learmonth 90-22=68
Scratch – Mrs Flora Kerr 94
 
Millenium Trophy Winner – Mrs Ellen Learmonth
 
 
Minto Seniors Ladies Open Tuesday 26th July 2011
Team Competition
1st – S Coltman, S Trimbie & M Turnbull 83pts
2nd – L Owen, F Falconer & A Hoolton 81pts
3rd – G Dun, L Hogarth & E Brotherstone 80pts
 
Overall Winner of the Individual Salver – Annette Hoolton (Melrose) 41pts
 
Margaret Donaldson Mixed Foursomes Memorial Trophy Saturday 6th August 2011
Handicap
1st – Mr G Arres & Mrs M Short (Nett 67)
2nd – Mr D Minto & Miss J Beattie (Nett 69.5)
3rd – Mr T Hartop & Mrs E Learmonth (Nett 70.5)
 
Scratch
1st – Mr H Hogg & Mrs P Hogg 82
2nd – Mr C Levell & Mrs M Glendinning 86 (BIH)
 
Nearest the Pin at the 17th - Mrs P Hogg
 
 
Ladies Salver No 5 Tuesday 9th August 2011                       CSS 73
Silver Division
Handicap – Miss Jean Beattie 83-14=69
Scratch – Miss Tara MacTaggart 82
Bronze Division
Handicap – Mrs Isobel Henderson 102-28=74
Scratch – Mrs Joanne Russell 100
 
Ladies Medal No 5 Sunday 14th August 2011                  CSS 73 R/O
Silver Division
Handicap – Miss Jean Beattie 89-13=76 (BIH)
Scratch – Mrs Lesley Moore 89
Bronze Division
Handicap – Mrs Flora Kerr 96-22=74 (BIH)
Scratch – Mrs Ellen Learmonth 96 (BIH)
 
Medal Winner – Mrs Flora Kerr
 
Stewards Invitation Saturday 20th August 2011
Ladies
1st - Iris Fletcher & Carina Bunyan – 38 points
2nd - Carole Allott & Jill Wright – 36 points
3rd – Alison Von Ruben & Hilary Jackson – 35 points (BIH)
Longest Drive – Joanne Russell
Nearest the Pin – Lesley Moore
 
Gents
1st – R Templeman & J Meehan – 45 points (BIH)
2nd – M Laidlaw & N Linton – 45 points
3rd – R Gray & R Douglas – 44 points
Longest Drive – G Baillie (Hawick)
Nearest The Pin – I Whillans (Jedburgh)
 
Hamper Winner  – Mr & Mrs S McLaran (Hawick)
 
Vivienne would like to thank all her Sponsors who kindly donated numerous prizes and to everyone who played on Saturday in her Stewards Invitation
Ladies Minto Belle Sunday 21st August 2011            CSS 73 R/O
SilverDivision
Handicap – Miss Jean Beattie 89-13=76
Scratch – Mrs Lesley Moore 97
Bronze Division
Handicap – Mrs Mary Walker 104-29=75 (BIH)
Scratch – Miss Janice Elliot 101
 
Overall Minto Belle Winner – Mrs Mary Walker
 
Minto Ladies Open Saturday 3rd September 2011               CSS 73
Silver Handicap
1st – M Pow (Selkirk) 70-(-1)=71
2nd – S Weir (Tynedale) 92=19=73 (BIH)
3rd – E Rafferty (Selkirk) 90-17=73
4th – L Richie (Melrose) 91-17=74
5th – J Joyce (Hexham) 96-19=77
Silver Scratch
1st – T MacTaggart (Minto) 79
2nd – C Allott (Minto) 87
3rd – P Hogg (Jedburgh) 90
4th – J Brown (Melrose) 94
5th – L Owen (Minto) 97 (BIH)
Bronze Handicap
1st – S Whiteley (Minto) 91-24=67
2nd – M Short (Minto) 95-22=73
3rd – E Crawford (Melrose) 109-34=75
4th – C Mackie (Minto) 103-26=77
5th – M Adams (Minto) 104-25=79
Bronze Scratch
1st – F Kerr (Minto) 93
2nd – J Russell (Minto) 96
3rd – S Horseburgh (Peebles) 102
4th – I Fletcher (Minto) 103 (BIH)
5th – J Craig (Selkirk) 103
 
Nearest the Pin – Silver Divison – M Pow (Selkirk)
Nearest the Pin – Bronze Divison – M Short (Minto)
Longest Drive – Silver Divison – A Murphy (Stocksfield)
Longest Drive – Bronze Divison – J Russell (Minto)
Endeavour – Silver Division – C Dalgleish (Melrose)
Endeavour – Bronze Division – M Hutchison (Stocksfield)
 
Minto Ladies would like to thank everyone who played in the Open for their support on another wet Saturday.  Thanks to everyone who provided sponsorship including Belhaven Brewery,  Barclays Funeral Services and A J Learmonth Butchers.
  
Stewart & Paula Aitchison Memorial Trophy Sunday 11th September 2011
Gents
1st - Mr A Swanston 79-14=65
2nd - Mr J Rae 83-16=67
3rd - Mr K Thompson 78-10=68
 
Ladies
1st - Miss V Fairbairn 103-28=75
2nd - Miss J Beattie 90-13=77
3rd - Mrs M Towers 105-23=82
 
Juniors
1st - Joseph Flynn 86-15=71
2nd - Thomas Leask 89-12=77
3rd - Fraser Towers 102-24=78
 
Overall Trophy Winner – Mr Alan Swanston
Junior Winner – Joseph Flynn 
 
Ladies Lothian Rosebowl Saturday 10th September 2011              CSS 73/RO
Winner – Mrs Flora Kerr
 
Ladies Medal No 6 & Pendent Sunday 25th September 2011         CSS 73/RO
Silver Division
Handicap – Mrs Carole Allott 87-13=74
Scratch – Mrs Mary Glendinning 91
Bronze Division
Handicap – Mrs Sue James 103-28=75
Scratch – Mrs Linda Geatons 100 (BIH)
 
Overall Medal Winner – Mrs Carole Allott
 
Senior Ladies Championship Walker Quaich Wednesday 28th September 2011      CSS 73/RO
1st - Mrs Sue James 103-28=75
2nd - Mrs Frankie Brogan 99-22=77
3rd - Mrs Myra Johnston 95-16=79
 
Senior Ladies Champion 2012 - Mrs Sue James
 
Ladies Medal No 7 Sunday 9th October 2011                       CSS 73/RO
Silver Division
Handicap – Mrs Cherry Thom 93-13=80
Scratch – Mrs Mary Glendinning 97
Bronze Division
Handicap – Mrs Mary Towers 103-23=80
Scratch – Mrs Joanne Russell 103 (BIH)
 
Overall Medal Winner – Mrs Cherry Thom (BIH)
 
Jean Penman Mixed Triples Trophy Sunday 23rd October 2011
1st – Miss T MacTaggart, Mr J Currie & Mr J Rae
2nd – Mrs A Von Ruben, Mr R Pringle & Mr G McDonagh
3rd – Miss J Elliot, Mr R Graham & Mr I Storie