Home

Minto LogoMinto New Logo Minto, Hawick, Roxburghshire, TD9 8SA, e-mail: mintogolfclub@btconnect.com

01450 870220  [Option 1: Course conditions; 2:  Lounge Bar, Bookings and all other issues]

visitors book roundfive day timesheetresults trophieshandicap datamembers book round

enter opensenter medalsmatchplay progressmedal drawsopen start lists

 Gents Trophy Cabinet - 2016 to 2018

Fox & Hounds

2016

2017

2018

April Medal Handicap [no trophy]

Stewart Mabon

Angus Towers

 Peter Gibb

April Medal Scratch [no trophy]

Peter Gibb

Iain Oliver, Fraser Mortimer

 Peter Gibb

Spring Competition Handicap

Gordon Ferguson

Ron Gray

 Stewart Paisley

Spring Competition Scratch [no trophy]

Peter Gibb

Peter Gibb

 Richard Allott, Fraser Mortimer, Iain Oliver

May Medal Handicap [no trophy]

Adam Nichol

John Craig

 Stefan Laidlaw

May Medal Scratch [no trophy]

Richard Allott

Brian Howden

 James Gillespie

Ally Whillans Trophy Handicap

Angus Scott

Gordon Ferguson

 Ross Nichol

Ally Whillans Trophy Scratch [no trophy]

James Gillespie

Richard Allott

  Brian Howden, Fraser Mortimer

June Medal Handicap [no trophy]

Eddie Berridge

Robert Johnson

 Jock Rae

June Medal Scratch [no trophy]

Fraser Mortimer / James Gillespie

Craig Smith

 James Gillespie

Summer Competition Handicap

James Gillespie

Andrew Richardson

 Peter Gibb

Summer Competition Scratch [no trophy]

Daniel Murdoch

Peter Gibb

 Peter Gibb

July Medal Handicap [no trophy]

Scott Wallace

Allan Learmonth

 Alister Mackenzie

July Medal Scratch [no trophy]

Stewart Paisley, Kerr Scott, James Gillespie

Craig Smith

 James Gillespie

August Medal Handicap [no trophy]

Tam Glendinning

Eric English

 Peter Gibb

August Medal Scratch [no trophy]

Fraser Mortimer

Peter Gibb

 Peter Gibb

Autumn Competition Handicap

Benny Hartop Jnr

Tam Glendinning

 Alister Mackenzie

Autumn Competition Scratch [no trophy]

Richard Allott, Peter Gibb

Brian Allan

 Darren McLean

September Medal Handicap [no trophy]

Scott Nichol

Gordon Ferguson

 

September Medal Scratch [no trophy]

Benny Hartop Jnr

Richard Allott

 

Fox & Hounds Trophy

Daniel Murdoch

Kerr Scott

 Stewart Paisley

Points Trophy

Peter Gibb

Gordon Ferguson

 
       
       

Club Championship

2016

2017

2018

Club Championship - Division 1

Daniel Murdoch

Craig Smith

 Darren McLean

Club Championship - Division 2

Angus Towers

Benny Hartop

 Ross Aitken

Club Championship - Division 3

Stewart Mabon

Stefan Laidlaw

 Jock Rae

Club Championship-  Division 4 [2017 only]

 

Duncan Shiell

 
       

Match Play

2016

2017

 

Gents Hole Cup

Scott Nichol

Brian Allan

 

Pye Lyle Trophy

Brian Howden & Angus Scott

Iain Oliver & David Richardson

 

Gents Senior Match Play

Ian Lister

Eric English

 
       

Additional Minto Trophies

2016

2017

2018

 Past Captains' Trophy

John Law

Not Played

 

Ian Oliver Scratch Tropy

Peter Gibb

Peter Gibb

 

George's Trophy

Craig Smith

Robert Johnson

 

Long Handicap Trophy

Duncan Shiell

Eric English

 

Stone Senior Salver

Angus Scott

Robert Johnson

 

Gents Old Course Cup Winner

Stewart Paisley

John Law

 Ross Aitken

Famous Grouse Foursomes

George & Andrew Thom

Jim Currie & Kerr Scott

 Gordon Ferguson & Ricky Tait

Gents Clubhouse Trophy Winner

Rory Latta

Craig Smith

 James Gillespie

Gents Marie Curie Stableford

Gary McDonagh

Eric English

 

Gents Captain's Prize Day Handicap [no trophy]

Jim Currie

Not played

 Ross Nichol

Gents Captain's Prize Day Scratch [no trophy]

S Hunter [visitor]

Not played

 

Gents David Marchbanks Trophy

Tam Glendinning

Eric English

 

Gents Stewards Trophy Winners

Craig Elliot & Keith Turnbull

John Jardine & C Paige

 Not played

Gents Stewart & Paula Aitchison Memorial Winner

Jim Hood

Allan Learmonth

 Eddie Berridge

Tuesday Stablefords

Kerr Scott

Allan Learmonth

 Gordon Ferguson

Seniors McKinnon Trophy

Alec Lauder

Charlie Oliver

 

Seniors Magson Trophy

Shay Diggin

Stewart Paterson

 
       
       

Gents & Seniors Open Trophies

2016

2017

 

Minto Gents Open Handicap

Mark Nield (Carlisle)

Gary McDonagh

 

Minto Gents Open Scratch

 

Andy Lawrie (Torwoodlee)

 

Minto Gents Senior Open

Paul Johnson (Stocksfield) 

Noel Beveridge  (Stocksfield)

 Noel Beveridge (Stocksfield)

Minto Gents Senior Open Scratch

Iain Oliver

Graham Forsyth (Galashiels)

 

3 Man Team Open Handicap

Scott Nichol, Richard Allott, Daniel Murdoch

Stewart Mabon / Angus Scott / Ron Elliot

 Not played

 3 Man Team Open Scratch

Gary McDonagh, Rory Latta, Grant Morrison

Fraser Mortimer, Callum Brown (Jedburgh), Gary Goodfellow (Jedburgh)

 Not played

3 Man Team Open Individual Handicap

David Whiteley

Drew Minto

 Not Played

3 Man Team Open Individual Scratch

Daniel Murdoch

Richard Allott

 Not Played

 Seniors 4 Ball Better Ball Open

John Law (Minto) & Bob Elrick (Baberton)

Alan Jack and Alan Readhead (Torwoodlee)

 

 Seniors Stableford Open

 Not Played  Not Played

 Patrick Brooks (St Boswells)